Dags för O-ringen

  • 20 jul 2025
  • extern_nyhet

image: Dags för O-ringen

Kommande vecka styr tusentals orienterare kosan mot Jönköping för årets O-ringen, tävlingen där man springer fem etapper i olika skogar någonstans i Sverige.

Orienteringsåret har sina givna referenspunkter, de tävlingar som läggs in i kalendern först, innan alla andra bitar faller på plats. En av dessa är O-ringens femdagars som alltid går vecka 30, mitt i semestern.

Sedan tävlingen startades i mitten av sextiotalet har den följt ungefär samma mönster med fem tävlingsdagar under en vecka. Fram till för ungefär tjugo år sedan var det fem raka tävlingsdagar, sedan infördes en vilodag i mitten för att orienteringsfolket ska göra något annat än att leta kontroller. Tävlingen går runt i hela landet mellan åren och i år har det blivit dags för vackra Jönköping vid södra Vätterstranden.   

O-ringen är den överlägset största tävlingen som arrangeras i Sverige med ungefär 15 000 deltagare de senaste åren. Allra flest var vi i Falun år 1985 då drygt 25 000 deltog. Det som gör O-ringen så speciellt, förutom det stora deltagarantalet, är campingen (C-orten), med torget där prisutdelningar hålls och aktiviteter brukar sysselsätta främst den yngre generationen under kvällarna. På campingen bor man klubbvis och alla klubbar med tradition ser till att få plats med ett långbord på sin campinggata under åtminstone någon tävlingskväll. 

O-ringen är för alla, från världsmästare, till nybörjare och motionärer i alla åldrar, men kanske är tävlingen allra viktigast för de i åldrarna 12-25 år. Här har generationer av orienterare lekt, tävlat och lärt känna likasinnade från andra delar av landet (världen!) och för många har det blivit som ett måste att komma tillbaka år efter år för att tävla och umgås med människor som man lärt känna under vägen.

Från Ravinen är vi ungefär 70 deltagare i år. Vi tävlar i en mängd olika klasser och på olika nivåer, precis som det ska vara. Alla är välkomna oavsett ambition. En hel del bor på centralorten, men en del bor i hyrda hus och lägenheter, det går bra det också. Kom bara ihåg att bjuda med alla när det är dags för långbord mellan husvagnarna!